Start Planning
Ziemassvētki

Ziemassvētki 2024, 2025 un 2026

Ziemassvētki ir svarīgs svētku laiks Latvijā ar trim oficiālām brīvdienām. Padomju laikā Latvijā Ziemassvētki tika aizliegti uz piecām desmitgadēm un “Saltā Sirmbārža” parādīšanās Jaunajā Gadā kādu laiku ieņēma Ziemassvētku Vecīša vietu. Lai nu kā, Latvijai Ziemassvētki ir “atjaunoti” un daudzas vecās tradīcijas ir atdzīvinātas.

GadsDatumnsDienaSvētki
202424. decembrisotrdienaZiemassvētku vakars
25. decembristrešdienaZiemassvētki
26. decembrisceturtdienaOtrie Ziemassvētki
202524. decembristrešdienaZiemassvētku vakars
25. decembrisceturtdienaZiemassvētki
26. decembrispiektdienaOtrie Ziemassvētki
202624. decembrisceturtdienaZiemassvētku vakars
25. decembrispiektdienaZiemassvētki
26. decembrissestdienaOtrie Ziemassvētki
Lūdzu, ritiniet līdz lapas apakšdaļai iepriekšējo gadu datumi.

Ziemassvētku vakarā un Ziemassvētku dienā daudz ģimeņu apmeklē īpašos baznīcu dievkaplojumus. Tomēr, lielākoties svētki tiek pavadīti mājās brīvā, bet svinīgā noskaņā. Lielākā daļa cilvēku nejūt vajadzību šajā gada laikā saglabāt drudžainu tempu.

Latvijā Santa Klauss, tāpat kā citās valstīs, Ziemassvētku dāvanas nes Ziemassvētku vakarā, bet viņš dāvanas nes arī pilnas “12 Ziemassvētku dienas” no Ziemassvētkiem līdz Zvaigznes dienai, kas ir 6. janvārī. Santa bieži tiek saukts par “Ziemassvētku Vecīti”, kas nozīmē “Vecais Ziemassvētku vīrs”. Bieži vien viņš dāvanas paliek zem Ziemassvētku eglītes, kamēr ģimene ir baznīcā, un bērni tās atrod atgriežoties mājās.

Arī Latvijā ir ierastas Ziemassvētku eglītes, un patiesībā, Latvija tiek uzskatīta par Ziemassvētku eglīšu dzimšanas vietu. Lai gan to popularizēja Vācija, pirmā Ziemassvētku eglīte pēc vēsturiskā ieraksta tika uzstādīta Rīgā, Latvijā, 1510. gadā. Latvieši savas eglītes rotā ar daudziem dažādiem ornamentiem, bet viena unikāla un ļoti tradicionāla metode ir veidot ornamentus no salmiem.

Ziemassvētku vakarā ir pirmās Ziemassvētku svinības un Ziemassvētku dienā notiek otrās svinības. Atšķirība ir tāda, ka pirmās svinības tradicionāli ir bez gaļas, kamēr gaļas ēdienu pārpilnība notiek otrajā mielastā. Ierasti ēdieni iekļauj: pelēkos zirņus un šķiņķa mērci, kāpostus ar desiņām, šķiņķa rullīšus, piparkūkas ar medus glazūru un kartsvīns.

Iepriekšējie gadi

GadsDatumnsDienaSvētki
202324. decembrissvētdienaZiemassvētku vakars
25. decembrispirmdienaZiemassvētki
26. decembrisotrdienaOtrie Ziemassvētki
202224. decembrissestdienaZiemassvētku vakars
25. decembrissvētdienaZiemassvētki
26. decembrispirmdienaOtrie Ziemassvētki